Товар без упаковки і гірчиця замість засобу для миття: 6 кроків до екожиття

Якщо вам набридли гори відходів, брудне повітря та водойми, болотяні, а не сніжні зими, тоді приєднуйтеся до нового способу ведення домогосподарства. Почати змінювати ситуацію на краще можна з простих поведінкових змін, радить Марічка Федорук з ініціативної групи Ecolifestyle.

Місцеві продукти

Що ближче знаходиться виробник продукції, яку ви купуєте, то менший вуглецевий слід ви залишаєте. Адже для доставки товарів, в основному, використовують транспорт, який викидає багато вуглецю в атмосферу, що є однією з основних причин глобального потепління. Це також дозволить зекономити на покупках, тому що у вартість продуктів, зазвичай, закладена ціна транспортування.

Транспорт

Щоб зменшити викиди вуглецевого газу, варто якомога менше використовувати особистий автотранспорт. Найкраще користуватись велосипедом або громадським транспортом. Якщо у випадку з двоколісним все зрозуміло, то громадський транспорт допомагає зменшити викиди вуглецю завдяки тому, що замість кількох десятків особистих авто пасажири використовують один засіб (автобус, тролейбус чи трамвай). Такий свідомий спосіб пересування також зменшує витрати на транспортування і робить вільнішими вулиці міст.

Побутова хімія

Відмовитись від побутової хімії буде корисно не лише для вашого здоров’я та гаманця, а й для навколишнього середовища. Наприклад, аби повність змити миючий засіб з посуду необхідно не менш як 15 секунд. В іншому випадку ви споживаєте мікрочасточки засобу разом з їжею. Пральний порошок лишається на поверхні випраної білизни ще кілька днів. Міські очисні споруди не здатні повністю очистити воду від сучасних миючих засобів, і ті пізніше потрапляють не лише у водойми, але й назад до наших кранів. Пральні порошки, які потрапляють до водойм, провокують стрімкий ріст водяних рослин. А це зменшує об’єм кисню, вбиваючи мешканців озер та річок, утворюючи водяні пустелі. Тому для миття посуду найкраще використовувати гірчицю чи соду, а для миття ванної кімнати – оцет, соду і домашній засіб на основі лимонної кислоти з додаванням ефірних олій.

Зменшення пластику

Пластик шкідливий не лише для планети, але й для нас. Він не розкладається, виділяє токсичні речовини в ґрунт на сміттєзвалищах і в повітря – під час спалювання. Пластику найбільше з-поміж усіх інших видів сміття, а на його вивіз та переробку витрачається надзвичайно багато коштів і ресурсів. Тому краще замінити пластикові пакети на торбинки з тканини, пластикові пляшки – на скляні чи металеві.

Не так вже й складно завжди носити з собою маленьку торбинку для покупок і модну флягу для води. Складніше постійно пояснювати, чому тобі не треба безкоштовних пластикових пакетиків і чому каву чи квас просиш наливати в флягу, а не в пластиковий стакан.  При виборі товарів також потрібно звертати увагу на упаковку. Якщо не вдається знайти продукт без неї, тоді варто обрати упаковку з картону чи в скляній тарі. Пам’ятайте – ми голосуємо гривнею, тому що менше купуватимемо пластику, то менше його будуть продавати.

Відходи

7% території України займають сміттєзвалища і лише 3% відходів переробляються. Для зменшення кількості сміття існують дієві способи: купувати товар без упаковки, віддавати відходи на переробку, не купувати зайвого. Зменшити площу сміттєзвалищ на третину допоможе зминання пляшок, коробок, пакетів від соку і молока.

Не можна викидати в загальний бак батарейки, енергозберігаючі лампи, ртутні термометри. Вони є надзвичайно токсичними, тому їх необхідно здавати в спеціальні пункти прийому. В Івано-Франківську існують спеціальні контейнери для збору пластику і пункти прийому склотари та макулатури. Кинутий недопалок проплаває в морі від одного до п'яти років. Вироби з нейлону розчиняться через тридцять-сорок років, а консервна банка – через п'ятсот. Пройде тисяча років, і тільки після цього зникне скляна пляшка. Тому ці речі не варто залишати в горах чи лісах. Вас вже не буде, а пляшка й далі лежатиме там, де ви її залишили.

Поліетилен не розкладається і не перегниває, його можна назвати «вічним сміттям». Час гниття шкірки банану: 2 – 4 тижні, поліетиленового пакету – понад 500 років, тому не викидайте органічне сміття в пакетах, краще викидати його в окреме відро з кришкою, а потім використовувати як добриво або виносити окремо в загальний контейнер. Товар без упаковки обійдеться дешевше, адже її вартість входить до ціни товару. Папір не є небезпечним, але потребує переробки, задля збереження лісів.

Економія ресурсів

Це не означає обмежувати себе в чомусь. Економити ресурси означає не використовувати зайвого. Навіщо тече вода, поки ви чистите зуби? Жоден іспанець не витрачав би її так даремно, бо в них великі проблеми з пересиханням водойм. В Україні поки що з цим все гаразд, але чи надовго – це залежить тільки від нас. Вимикайте зайве світло і не лишайте зарядні пристрої в розетках. Так ви зекономите від 15 до 30 % електроенергії. Складно повірити в це, доки не спробуєш. Зарядні пристрої, коли ми їх залишаємо ввімкненими після використання, споживають електроенергію для нагрівання самих себе, таким чином ми марнуємо власні кошти і пошкоджуємо прилади.

Такі перші кроки найважливіші й найскладніші. Просто пам’ятайте, що ви це робите, в першу чергу, для себе і своїх близьких. Ми всі є частиною світової екосистеми. Власним прикладом ви залучаєте до глобальних змін ведення домашнього господарства, а першопрохідцям ніколи не було легко.

Чільне фото: betterbybicycle.com

 Читайте також:

Без ГМО: ідея екологічного парку біля Міського озера

Міні-парк замість автомобіля: парклети від Сан-Франциско до Франківська

Екоплатформа, фестивалі EcoLifeStyle та Лолин: свіжі екологічні ініціативи у Франківську

Де у Франківську здати макулатуру і вживані батарейки?

Підтримайте розвиток UFRA!