Велоплани – 2015

У Франківську пройшов Перший зимовий велодень, в рамках якого до громадського ресторану Urban Space 100 з'їхалися роверисти з Франківська, Коломиї, Долини та Львова на Велофорум. Безкоштовний велопрокат, перша у Франківську велодоріжка, розвиток велоруху в Коломиї та інші плани велоактивістів Франківська та області на 2015 рік − у матеріалі UFRA
 
Flickr: Ed Yourdon

Велостоянки в медуніверситеті

Ініціативна група студентів медичного університету «Ровер в меді» встановлює велосипедні парковки біля університетських корпусів.  

«Медичний – це величезна дифузія. По всьому місту – корпуси: там лікарня, там ще якийсь корпус. На пижику чи на таксі – невигідно, а велосипедом – завжди весело і цікаво»,

– розповідає активіст ініціативи «Ровер в меді» Андрій Глущук. Парковки потрібні, тому що чимраз більше студентів їздять роверами на навчання, в тому числі й іноземні студенти.

Ініціативна група опитала близько тисячі студентів. Наразі опрацьована тільки чверть анкет, але активісти вже мають попередні дані: вісім з десяти опитаних мають велосипед, а семеро з десяти хотіли б їздити велосипедом на навчання, тільки не знають, де його лишати.

Серед 14 корпусів університету вже три мають велостоянки, але поруч із головним корпусом велопарковки досі немає. Тому студенти вирішили почати з нього, а окрім головного корпусу, визначили ще п’ять місць, де це найбільше потрібно: онкодиспансер, Дитяча обласна лікарня, Міська клінічна лікарня, морфологічний корпус та корпус університету по вулиці Матейки. Цими велопарковками зможуть користуватися не тільки студенти університету, а й всі охочі.

Обрахували, що встановлення однієї потрійної парковки коштуватиме 1800 грн. і звернулися з пропозицією до ректора. Ректор погодився встановити паркову біля головного корпусу, але далі обіцянки справа поки що не пішла, як розповідає Андрій Глущук. Тож студенти вирішили не покладатися на університет, а власними силами шукати кошти на велопарковки цього року.

Велокарта «Сіли і поїхали»

Активіст велоклубу «Сталкер» Юрій Ільків ще минулого року розробив мапу веломаршрутів довкола Івано-Франківська. Загалом на ній 1150 км велосипедних маршрутів. Мапа доступна на Google Maps та Google Earth, а також для завантаження на смартфон (коротка інструкція, як встановити карту на Android тут). На ній позначені кілька категорій складності треків та цікаві місця на цих маршрутах.

Цього року планують завершити опис всіх цікавих місць, що є на мапі, та розробити роутинг.

Навігатор «в ідеалі скеровуватиме за маршрутом голосовими підказками. Це значно зручніше, ніж зупинятися і розглядати карту на екрані», – каже Юрій Ільків.

Карта доступна за посиланням

Коломия велосипедна

Активіст з Коломиї Сашко Дем’янчук координує ініціативу «Велоколо». Її мета – зробити Коломию комфортним містом для мешканців, у тому числі й тих, хто пересувається містом на ровері. Поки що це неформальне об’єднання, яке планує стати організацією, але вже зараз, за словами Сашка, всі дописи у фейсбук-групі ініціативи читають мер та його заступники.

Минулого року активісти виграли грант на встановлення шести потрійних велопарковок у місті, а цього року планують завершити їх встановлення – через дозволи, необхідні для цього, проект затягується.  Парковки розмістять біля авто- та залізничного вокзалу, собору, музею «Писанка», Відділу соцзабезпечення та поруч із одним із супермаркетів.

«Велоколо» також розробило Концепцію розвитку велоінфраструктури в Коломиї на 2015 – 2023 роки. Тому основне завдання на 2015 рік – домогтися, аби концепція була прийнята містом. 

Безкоштовний велопрокат

У липні 2014 року у Франківську відкрився безкоштовний велопрокат. Чотири білі ровери були припарковані на площі Ринок, навпроти кав’ярні «Говорить Івано-Франківськ». Це ініціатива Літвішко Юрія, власника крамниці «MTB Bike». Перша година прокату була безкоштовна, кожна наступна – 10 грн.

Хоча Юрій Літвішко каже, що «проект є некомерційний та навіть збитковий», цього року планують продовжити цю практику і збільшити вдвічі кількість велосипедів. Планується закупити сучасніші велосипеди – попередні були дешевими машинами білоруського виробництва, оскільки це був пілотний проект.

Перша велодоріжка на Набережній

Над цим працюють активісти з «Теплого веломіста». Координатор ініціативи Віктор Загреба переконаний, що ця велодоріжка має бути стандартом для всіх наступних велосмуг в Івано-Франківську і не тільки:

«Нам не треба будь-якої доріжки, нам треба якісної доріжки, яка б задала стандарт, нижче якого не можна буде опуститися в цьому та інших містах».

Проект велосмуги на Набережній ім. Василя Стефаника включений у проект її ремонту, і вже невдовзі роботи тут мають відновитися.

Велосмуга пройде Набережною від вулиці Галицької до вулиці Мазепи, але на різних ділянках матиме різний вигляд. Від Галицької до Кармелюка запланована відокремлена двостороння велосмуга, від Кармелюка до Левицького – доріжка буде поєднана з тротуаром. На цій ділянці вона перейде на інший бік вулиці, а для зручного перетину Набережної тут встановлять велосипедний світлофор. Остання ділянка, від Левицького до Мазепи, є найскладнішою: вздовж Набережної розташовані дачі, СТО та гаражі, і для доріжки є доволі мало місця. Як велодоріжка виглядатиме там, поки що під питанням.

Автор схеми Ярослав Федоров

У 2015 році «Тепле веломісто» також працюватиме над проектом велодоріжки на вулиці Галицький та схемою велосипедного й пішохідного руху в центрі міста.

Протягом цього року «Тепле веломісто» планує провести соціологічне дослідження: скільки сімей мають велосипеди, для чого і як часто вони їх використовують, скільки має автомобіль, а скільки користуються громадським транспортом, а також вивчити ставлення людей до того, щоб місто більше інвестувало в розвиток інфраструктури. Віктор Загреба:

«Ми кажемо, що хочемо досягти того, аби 41 % всіх пересувань містом здійснювалося на велосипеді. Але якщо мене запитати, скільки є зараз, я скажу: я не знаю. Щоб дізнатися, потрібно провести науково обґрунтоване дослідження, яке б дало нам цей показник, а через два-три роки ми б повторили дослідження і подивилися на зміни».

Чекайте також на акції з промоції велоруху та велопроствіти − велошколу, патрулі, а також заходи до Європейського тижня мобільності у вересні. 

 

Фото зі сторінки «Теплого веломіста». Фото на заставці − Flickr: Ed Yourdon