Ленін і не мріяв: сучасне мистецтво на постаменті вождя

Рік тому, 8 грудня, у Києві знесли пам'ятник Леніну. Поки що постамент лишається вакантним і триває дискусія, чим замінити Леніна. UFRA вирішила розповісти про найбільш творчий в Європі підхід до поваленого пам'ятника Іллічу. 

Пам'ятник Леніну в Івано-Франківську знесли 9 жовтня 1990 року. На місці монумента, навпроти готелю «Надія», сьогодні стоїть пам'ятник Іванові Франку. Так зазвичай і буває, коли одна ідеологія змінює іншу. Разом із ними змінюються назви вулиць, монументи, державні свята і багато інших речей, які формують наше життя. 

Але заміняти один пам'ятник іншим − не надто творчий підхід, погодьтеся. От у в столиці Румунії Бухаресті монумента Леніну не стало ще раніше, ніж у Франківську. Його знесли в березні 1990 року, але постамент лишився. І з-поміж усіх колишніх пам'ятників радянському вождеві доля румунського найцікавіша. Постамент перетворився на місце найхимерніших інсталяцій сучасного мистецтва. 

Пам'ятник Леніну у Франківську

Фото: kudinov_dm, Flickr.

За чотири роки, що тривав «Проект 1990», на постаменті змінили одна одну 20 інсталяцій. UFRA публікує фотографії деяких з них, а докладнішу інформацію можна знайти на сайті проекту. А сам постамент знесли 27 листопада 2014 року. 

Costin Ioniță, Hydra

Фото: Vassilena Valchanova, Flickr

Alexandru Potecă, Country Lovers

Фото: ioanaciocan.com

Judit Balko, Melting

Фото: ioanaciocan.com

Bogdan Rața, Handgun 

Фото: ioanaciocan.com