Міжнародна резиденція Рефлексії: Ботаніка / Позитрон (Україна – Молдова)
Категорія: Reflections

Міжнародна резиденція Рефлексії: Ботаніка / Позитрон (Україна – Молдова)

Резиденція для молодих художників та активістів “Рефлексії: Ботаніка / Позитрон” вперше привела арт-практики у два житлові, віддалені від центру, пострадянські райони - Ботаніку в Кишиневі та Позитрон в Івано-Франківську.
14 учасників та учасниць взяли участь у двох дослідницьких та двох практичних візитах до Кишинева та Івано-Франківська у квітні - червні 2017 року. Художники з Кишинева реалізовували свої мистецькі проекти в Івано-Франківську, а митці й активісти з Західної України - в столиці Молдови. Для багатьох із них це був перший досвід роботи в публічному просторі.
6 художніх проектів утілили учасники та учасниці в Івано-Франківську та 6 - в Кишиневі. Ці проекти передбачали роботу з мешканцями районів Ботаніка та Позитрон, і стосувалися тем пам’яті, спільного простору житлових районів, культурної інфраструктури, соціального життя та громадської участі.

Ботаніка

Один із 5 секторів Кишинева, Ботаніка є зразком монументального будівництва радянської епохи 70–80–х років ХХ століття. Це один з тих мікрорайонів, що були запроектовані як самодостатні одиниці з усією громадською, освітньою, культурною інфраструктурою та інфраструктурою відпочинку. Тут можна натрапити на районні бібліотеки, школи, дитячі садочки, різноманітні зелені зони та “станції юних натуралістів”.  

Після розпаду СРСР суспільство ніби забуло, для чого призначені ці публічні простори. Держава припинила їх підтримувати у доброму стані. Мешканці ж  зосередилися на приватному житті й винайшли власні розуміння та способи використання цих місць.

Позитрон

Позитрон – це один із віддалених від міського центру районів Івано-Франківська. Ця дільниця будувалася в 1970–ті для працівників заводу “Позитрон”, що розташований неподалік. Завод припинив промислове виробництво у 1990–х роках, проте, житлові квартали лишилися.

Позитрон виглядає нетипово для Івано-Франківька, впізнаваного за силуетами Ратуші, пішохідними вулицями середмістя і будівлями епохи австрійської Сецесії. Проте, його образ є звичним для житлових мікрорайонів, збудованих у 70–ті у різних містах. Це 5- та 9-поверхові будинки із заскленими балконами та “латками” сучасного утеплення, широкі озеленені вулиці та подвір’я із залишками літніх театрів та овочевих павільйонів, а також створеним руками мешканців ландшафтним дизайном.

Запрошуємо ознайомитися детальніше з проектами учасників й учасниць програми “Рефлексії: Ботаніка / Позитрон” 

Чіпріан Анточі

Як працює наша пам’ять? Що ми пам’ятаємо з нашого особистого минулого, а що – зі світових подій, які вже стали історією? Чіпріан Анточі розмістив свою роботу на території церкви Ольги та Володимира по вулиці Вовчинецькій 221 у Івано-Франківську.

На зеленому газоні розташувалися і створили простір для медитації та заглиблення в себе кілька десятків білих стільців, на кожному з яких було написано певний рік. Хоч церква й розташована поза межами житлового кварталу Позитрон, неочікувано саме це місце стало ідеальним для такого проекту, що потребує від учасників зосередженості, а від навколишнього світу – тиші.

Дар’я Іванов та Ірина Шолопа

Аудіовізуальна робота художниць поєднує жителів кишинівського району Ботаніка та івано-франківського Позитрону. Дар’я зробила серію фотографій цих двох районів, а Ірина записувала інтерв’ю з їхніми мешканцями. В результаті вийшло фотоаудіоесе про те, що значить для нас простір нашого щоденного перебування, як ми визначаємо його цінність і що пам’ятаємо про нього через роки. Для проекції художниці використали літній театр посеред одного з житлових двориків Позитрону, тому аудиторія зацікавлених зібралася ще задовго до того, як стемніло й розпочалася проекція.

Дана Максим та Анастасія Капшицька

Художниці збирали сімейні фотографії людей, яких зустріли на Позитроні, щоб потім створити кілька «фотороботів» – колективних портретів мешканців району. Три такі портрети вони нанесли за допомогою техніки графіті на стіну трансформаторної будки. Тож сьогодні на Позитроні можна побачити поп-арт портрети в блакитних і рожевих кольорах, та впізнати в них ніс, очі або волосся своїх сусідів.

Анна Касим

Гагаузько-кишинівська художниця Анна Касим помітила на Позитроні занедбані поштові скриньки. Це надихнуло її на проект, в якому вона звертається до теми потреби щирості та вдячності. Анна розмалювала скриньки елементами традиційних орнаментів і запропонувала мешканцям написати одні одним листи. Хоч і не всі листи дійшли до адресатів, зате люди безперечно надихнулися цим проектом і хтозна, може, невдовзі сусідські поштові скриньки будуть виглядати ще гарніше від тих, які розмалювала Анна.

 

Каталіна Букос

Роботу Каталіни Букос непросто фіксувати на фотокамеру. Та й відеокамера не передає того відчуття, що виникало у людей, які дивилися на відеопроекцію. Її тема – дім та духовність, роль релігії в повсякденному житті людини, а також межа сакрального й профанного. На один із під’їздів житлового будинку Каталіна, з допомогою координаторів та учасників резиденції, спроектувала відео, зняте напередодні. На цьому відео ми бачимо людей, які заходять до місцевої церкви – а під час проекції двері церкви накладаються на двері під’їзду. Чи може наш дім бути нашим храмом? – риторично запитує Каталіна цієї роботою.

 

Крістіна Буга

Крістіна Буга знає, як створити вітраж – від закупівлі матеріалів, обточування скла до шліфування готового виробу. Її вітраж, виготовлений у техніці Тіффані, сьогодні можна побачити у вікні звичайної продуктової крамниці «Лакомка», що на Позитроні. У свій вітраж Христина вставляла скельця від пляшок, скляних банок та навіть лінзи від окулярів – робота відсилає до теми радянського минулого. Проте, дивлячись на те, як заламуються сонячні промені крізь різнокольорові скельця елементів вітражу, можна не замислюватися про минуле, а насолоджуватися красою. Що й робить щодня власниця крамниці Світлана Стефанишин та її відвідувачі, які заходять на ранкову каву. На кілька днів ґанок цієї крамниці став майстернею Христини, де діти й дорослі могли відточити й загорнути у мідну фольгу скельце для вітража або взяти такий маленький сувенір собі на пам’ять.

 

Марія Зубко

Художниця з міста Надвірна Івано-Франківської області Марія Зубко невтомно працювала зранку до вечора впродовж кількох днів, щоб створити авторський мурал. В цьому малюнку – мотиви дитинства й старіння та пори року, а його м’яка кольорова гама виникла з кольорів Кишинева та Ботаніки в червні: сонячне світло, блакитне небо, висохла трава й стіни будинків. Впродовж роботи над малюнком Марія змогла залучити до творчості не лише дітлахів, які завжди раді взяти пензель до рук, а й дорослих мешканців подвір’я, з якими в неї виникла справжня дружба. Сьогодні її яскрава та водночас м’яка робота не лише прикрашає стіну гаражу на подвір’ї будинків по вулиці Тейлор на Ботаніці в Кишиневі, але й нагадує мешканцям, що їхнє щоденне життя може бути трохи яскравішим та більш дружнім.

Надія Когутяк

Надія – психолог за фахом. Вона викладає в Івано-Франківському національному університеті ім. Василя Стефаника й має приватну психологічну практику, працює з дітьми та підлітками. Її науковим інтересом є робота з дітьми-аутистами. В рамках свого проекту в Кишиневі Надія створила двомовний посібник – українською та румунською мовами – «гід по аутизму» під назвою «Прийми незвичне». Посібник – це оповідання про школяра-дивака, який рятує школу й усю країну від комп’ютерного вірусу. В цій історії у доступній формі зображені симптоми аутизму й те, як варто поводитися з такими дітьми. Ілюстрації до посібника виконав художник Ярослав Хоменко.

Ярослав Хоменко

Пристрасть Ярослава – анімація. Тому й у Кишиневі він працював саме із цим медіумом. Він навчав дітей, як робити справжній мультфільм. На заняттях протягом кількох днів вони виготовляли героїв з пластиліну та кольорового паперу, а під час презентації мультика діти радісно гукали, впізнаючи свою роботу.

Андрій Тужиков

Фізик і поет з Чернівців Андрій Тужиков розробив набір із трьох урбан-листівок з видами Кишинева й цитатами з Чака Паланіка, Мілорада Павича та японського аніме-фільму «Дух в обладунку 2: Невинність». Перші листівки підписали місцеві діти словами вдячності організаторам проекту на Ботаніці Асоціації молодих художників Oberliht.  

Віталій Гринів

Соціальний аніматор з міста Надвірна на Івано-Франківщині Віталій Гринів розробив модель шпаківні для книжок, яка слугує поличкою для буккросингу. У ній книжки захищені стінками від дощів та негоди. Одну таку шпаківню Віталій виготовив і встановив на подвір’ї по вулиці Тейлор, прикріпивши до дерев’яної конструкції роботи художника Штефана Русу. Віталій сподівається, що одна така книжкова хатка спонукатиме мешканців до читання та обміну книжками. Першими друкованими матеріалами стали листівки Андрія Тужикова та книжечка про аутизм «Прийми незвичне» авторства Надії Когутяк.

Володимир Радевич

Студент з Івано-Франківська, велосипедист і дослідник транспортних політик Володимир Радевич запропонував встановити точку обслуговування велосипедів. Вона має розміститися біля районної адміністрації Ботаніки. Володимир також зробив презентацію для мешканців двору по вулиці Тейлор про те, що означає “стала мобільність”, і пояснив, чому велосипед у місті – це не лише модно, а й раціонально, зруйнувавши кілька міфів про велорух.

 

Координатували резиденцію Світлана Ославська (Івано-Франківськ) та Максим Кузьменко (Кишинів). Світлини Анни Ільченко. 

Сквот, кіоск, кінотеатр: три історії альтернативних культурних просторів Кишинева

Сквот, кіоск, кінотеатр: три історії альтернативних культурних просторів Кишинева
Категорія: Reflections
Низові самоорганізовані культурні й урбаністичні ініціативи буйно квітнуть останніми роками в столиці Молдови. Та ми в Україні небагато знаємо про це. UFRA розповідає про три локації, які
...
Детальніше...

Міжнародна резиденція “Рефлексії: Позитрон / Ботаніка” – прийом заявок на участь

Міжнародна резиденція “Рефлексії: Позитрон / Ботаніка” – прийом заявок на участь
Категорія: Reflections
Мрієте організувати фотовиставку про будні мешканців пострадянських дев’ятиповерхівок? Вас турбує якість вуличних меблів і дитячих майданчиків? Прагнете разом з мешканцями житлових районів
...
Детальніше...